Nábytek, ať byl vyroben v jakékoliv době, vyžaduje určitou údržbu a správným zacházením, skladováním i vhodnou údržbou prodlužujeme jeho životnost.
Nábytek vyrobený ze dřeva stále pracuje. Reaguje na změny klimatických podmínek, sluneční záření, přetížení, nevhodné používání či skladování.
Doporučujeme, aby byl vždy nábytek povrchově upraven, v případě nákupu zboží bez povrchové úpravy je nutné nábytek co nejdříve ošetřit. Neboť je povrch tzv. otevřen a reaguje velice rychle na změny. Pokud je povrchová úprava již poškozená používáním, nebo nedostačující doporučujeme oživení nebo nanesení nové.
Použít se dají jak oleje-jmenovitě lněná fermež nebo různé druhy vosků, hydrovosků, antik vosků atd. Některé obsahují i mořidlo. Pak je nutné zvolit odpovídající odstín. Oleje či vosky nanést a po chvíli setřít do sucha. Styčné plochy jako spodní části nohou je dobré ošetřit opakovaně, neboť tyto části jsou nejvíce ve styku s vlhkostí.
Nábytek nesmí být vystavován přímému slunečnímu záření, vysokým teplotám, působení vlhkosti, dešti nebo mrazu.
Postele, stoly, lavice, trojnožky a jiný sedací nábytek musí být při používání na rovném podkladu, aby se váha roznesla a nedocházelo k borcení konstrukce či pnutí. Na sedacím nábytku se nesmí houpat a přetěžovat ho větším počtem osob, než na kolik je určen.
Klínkové spoje nábytku musí být vždy dotaženy, aby se vymezila minimální vůle a nedošlo tak k jeho poškozování.
Zapálené svíčky v dřevěných lucernách musí být stále pod dohledem. Pokud dohořívá svíčka, musí se vyměnit dříve než by mohla způsobit vzplanutí lucerny.